Karnawał w sycylijskim stylu

0
Karnawał w sycylijskim stylu

Tzw. ogórkowy okres w branży pirotechnicznej (styczeń - marzec) w Polsce zbiega się z dość intensywnym czasem, w którym na południu Europy dzieje się bardzo dużo. O słynnym festiwalu w Walencji "Las Fallas" słyszał zapewnie niejeden miłośnik pirotechniki. Nasza załoga miała okazję w ostatnich latach kilkukrotnie obserwować na żywo to wydarzenie, które odcisnęło na nas olbrzymie piętno - tak powszechnego używania pirotechniki zarówno przez najmłodszych jak i najstarszych mieszkańców miasta nie widzieliśmy nigdzie indziej!

Ale dziś nie o tym... :) Kierunkiem jaki obraliśmy w tym okresie w obecnym roku były ukochane przez naszą załogę Włochy, a dokładniej najbardziej wysunięty region na południe tego kraju - Sycylia. W zasadzie każdy szanujący się rdzenny sycylijczyk obraziłby się za takie określenie (mieszkańcy tej wyspy, podobnie jak na przykład ci zamieszkujący region Kampania stronią raczej od określania swojej przynależności narodowej jako Włochów, mając ku temu swoje powody związane z historią tych regionów). Ale w drodze wyjątku przyjmijmy to określenie jako obowiązujące. ;-)

 

 Spis treści:

 1. Tradycyjne obchody Świętej Agaty
 2. Fajerwerki w roli głównej
 3. Pozostałe imprezy z pokazami pirotechnicznymi na Sycylii

 

Tradycyjne uroczystości Świętej Agaty

Święta Agata jest patronką Katanii na Sycylii i jej święto obchodzone jest tam co roku na przełomie stycznia i lutego. Obchody święta Świętej Agaty są bardzo uroczyste i odbywają się w kilku etapach.

 1. Pierwszym ważnym wydarzeniem jest procesja z relikwiami św. Agaty, która wyrusza z katedry w Katanii i przemierza ulice miasta. Relikwie te przechowywane są w srebrnej trumnie, która jest niesiona na barkach przez specjalnych nosicieli zwanych "carradori". Procesja jest bardzo uroczysta i odbywa się w towarzystwie muzyki oraz wesołych ludzi ubranych w tradycyjne stroje. Nierzadko podczas tego pochodu mieszkańcy odpalają prywatne fajerwerki - fuocchi d'artificio, chcąc tym samym uczcić obecność Świętej Agaty w okolicy.

 2. Drugim ważnym wydarzeniem jest zakończenie procesji, które ma miejsce w kościele św. Agaty. W kościele tym odprawiana jest specjalna msza święta z udziałem wielu wiernych. Podczas mszy świętej odśpiewywane są tradycyjne hymny i pieśni ku czci Świętej Agaty.

 3. Trzecim ważnym elementem obchodów jest wyścig, zwany "gara delle candele" lub "cursa". Polega on na tym, że zawodnicy biegną po specjalnie wyznaczonej trasie z zapalonymi świecami w dłoniach. Wyścig ten ma swoje korzenie w XVII wieku, kiedy to Święta Agata miała uciekać przed prześladowcami, trzymając w dłoniach świecę, aby ucieczka była łatwiejsza.

Obchody święta Świętej Agaty w Katanii trwają przez kilka dni i przyciągają tysiące turystów z całego świata. To jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych na Sycylii i nie tylko.

 

Procesja z relikwiami Świętej Agaty
Procesja z relikwiami Świętej Agaty przemierzająca ulice Katanii

Fajerwerki w roli głównej

Podczas święta Świętej Agaty w Katanii organizowane są rozmaite pokazy pirotechniczne, które są jednym z najważniejszych wydarzeń tego święta. Pokazy te odbywają się w różnych miejscach miasta.

Najważniejsze widowiska z fajerwerkami odbywają się zazwyczaj w porcie w Katanii, nad brzegiem morza oraz na głównym placu miasta (Piazza del Duomo), który jest centralnym miejscem obchodów. W tym miejscu, podczas trwania procesji z relikwiami Świętej Agaty, pokazy pirotechniczne są wykorzystywane do uświetnienia uroczystości.

Ponadto, pokazy pirotechniczne organizowane są także w innych miejscach miasta, takich jak parki, place i ulice. Szczegółowe informacje na temat lokalizacji pokazów pirotechnicznych podczas święta Świętej Agaty w Katanii można znaleźć w programie wydarzeń organizowanym w czasie tego święta.

Włochy mają długą tradycję w dziedzinie produkcji fajerwerków i sztucznych ogni, dlatego podczas święta Świętej Agaty w Katanii można było zobaczyć spektakularne pokazy pirotechniczne, przygotowywane przez lokalne i międzynarodowe firmy.

Wśród firm, które w przeszłości organizowały pokazy pirotechniczne podczas obchodów Świętej Agaty w Katanii, można wymienić m.in.

 • Pirotecnica Morsani
 • Pirotecnica Ferrara
 • Pirotecnica Vaccalluzzo
 • Pirotecnica S.Anna
 • Pirotecnica Vulcano
 • Pirotecnica Tigre

Zobacz poniżej skrót jednego z większych pokazów pirotechnicznych, który był przeprowadzony w piątek 3 lutego 2023 roku. Organizatorem ponad 20 - minutowej realizacji był dobrze znany przez nas zespół Vacaluzzo Pirotecnia. Niestety tego dnia w godzinach wieczornych towarzyszyła nam mgła, która utrudniła mocno realizację nagrania. Jednak możemy zapewnić, że na żywo wszystkie ładunki prezentowały się bez zarzutów. :-)

 

 

Przy jakich innych okazjach można podziwiać fajerwerki na Sycylii?

Na Sycylii organizowane są pokazy pirotechniczne podczas różnych świąt i festiwali. Polecamy każdemu miłośnikowi fajerwerków by wziąć pod uwagę te daty pod kątem planów podróżniczych. Oto kilka z nich:

 1. Święto św. Agaty (Festa di Sant'Agata) - 3-5 lutego: To największe i najważniejsze święto w Katanii, upamiętniające męczeńską śmierć patronki miasta, św. Agaty. Podczas festiwalu organizowane są codzienne spektakularne pokazy pirotechniczne oraz sporo innych organizowanych na mniejszą skalę.

 2. Święto św. Józefa (Festa di San Giuseppe) - 19 marca: To święto obchodzone jest na całej Sycylii i jest poświęcone św. Józefowi, patronowi pracowników i ojców. Podczas festiwalu organizowane są również pokazy pirotechniczne.

 3. Festiwal wiosenny (Festa della Primavera) - 21 marca: Ten festiwal obchodzony jest w Palermo i w innych częściach Sycylii na powitanie wiosny. Podczas festiwalu organizowane są pokazy pirotechniczne oraz inne atrakcje.

 4. Święto Matki Bożej z Tindari (Festa della Madonna di Tindari) - 8 września: To święto obchodzone jest w Tindari i jest poświęcone Matce Bożej z Tindari. Podczas festiwalu organizowane są pokazy pirotechniczne, procesje i inne atrakcje.

 5. Święto św. Łucji (Festa di Santa Lucia) - 13 grudnia: To święto obchodzone jest w Syrakuzach i jest poświęcone św. Łucji, patronce miasta. Podczas festiwalu organizowane są pokazy pirotechniczne oraz inne atrakcje.

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl