Petardy hukowe - 5 porad jak wybrać te najlepsze

0
Petardy hukowe - jak wybrać najlepsze

Które petardy wybrać?

Sytuacja petard hukowych praktycznie z roku na rok ulega zmianie. Nie da się ukryć, że dla miłośników tych produktów są to zmiany wyłącznie na gorsze. 

Produkcja głośnych emiterów dźwięku w Chinach odeszła do lamusa. W związku z wprowadzonymi w tym kraju ograniczeniami dot. maksymalnych zawartości mieszanin pirotechnicznych, produkty te nie mogą przekraczać jednostkowo 1 lub 0,5 grama (w zależności od tego czy petarda zawiera tylko mieszaninę hukową czy błyskowo-hukową). Oznacza to, że amatorskim użytkownikom zostały jedynie te najmniejsze o znikomym stopniu oddziaływania (takie jak choćby popularne diabełki lub mini-piccolo).

Mimo to, popularne petardy wcale nie zniknęły z rynku. Nadal są dostępne w różnorodnych konfiguracjach. Tym razem jednak w znacznie większej proporcji niż dotychczas pochodzą z produkcji europejskiej. Nie zawierają dużych ilości mieszanin hukowych. O petardach wyprodukowanych w roku 2021 z gramaturą rzędu 5 gram w jednostkowym produkcie można zapomnieć. (Oczywiście nadal dostępne są petardy wyłącznie na użytek profesjonalistów w klasie m.in. F4).

  • Czy warto kierować się rozmiarem petardy?
  • Jaki sposób inicjowania jest dla ciebie lepszy - draska czy lont?
  • Gramatura mieszaniny pirotechnicznej (NEC) - nie zawsze mówi o sile wystrzału.
  • Inne - prócz hukowych - ciekawe efekty, które można zaobserwować w petardach.
  • Klasyfikacja petard ze względu na ich przeznaczenie. Nie tylko w celach rozrywkowych.

Jak się odnaleźć w aktualnych trendach? Podpowiadamy na co należy zwracać uwagę, aby wybrać produkt który spełni Twoje oczekiwania.

Rozmiar petardy ma znaczenie?

Wielu miłośników petard do dziś poszukuje ogromnych achtungów jako produktów, które mają gwarantować dużą eksplozję. Efektownie wyglądający korpus sporych rozmiarów nie do końca jest w stanie zagwarantować efekt jaki znamy sprzed lat. Warto porównać je "w boju" z mniejszymi odpowiednikami, aby przekonać się że siła wystrzału wcale nie zależy od wielkości petardy

Draska czy lont?

Dostępne na rynku petardy można rozróżnić poprzez sposób ich zainicjowania. Odpalić petardę można za pomocą wolnopalnego zielonego lontu lub pocierając draskę. Dla zaawansowanych użytkowników ten drugi sposób z pewnością jest wygodniejszy, gdyż pozwala on na szybkie i łatwe użycie petardy.

  • Pamiętaj, że ze względów bezpieczeństwa zaleca się unikać trzymania w ręku odpalonego ładunku!

Dobra petarda musi być ciężka?

Fajerwerki, ze względu na swoją specyfikę, oprócz mieszanin odpowiadających za efekt końcowy zawierają także te, które mają za zadanie zapewnić bezpieczne ich użytkowanie. Budowa petard nie jest zbyt skomplikowana. Za głośny huk odpowiada zawarta w środku produktu mieszanina czarnego prochu.

Masa mieszaniny pirotechnicznej (NEC) petardy - czy jest istotna?

Niektóre z tych produktów oprócz efektu hukowego, zawierają także błysk lub flarę. Niekoniecznie zatem produkt o największej zawartości mieszaniny pirotechnicznej (mityczny NEC) okaże się najgłośniejszy. Poza tym bardzo ważnym aspektem wpływającym na końcowy efekt - poza ilością mieszanki - jest jej jakość. 

Hukery i odstraszacze zwierzyny

Produkty zawierające mieszaniny hukowe są także bardzo ważnym składnikiem ochrony plonów rolnych, upraw i sadów przed nieproszonymi szkodnikami. Szczególnie w okresie wiosennym budząca się do życia przyroda i razem z nią poszukująca pożywienia dzika zwierzyna, potrafi wyrządzić niezliczone straty. Wygodnym sposobem ochrony upraw jest stosowanie sznurów hukowych (tzw. hukery), które charakteryzują się bardzo długim czasem działania (nawet do 6 godzin).

Polecamy zakup tego produktu w korzystnym zestawie:

Sznury hukowe w korzystnym zestawie 12 sztuk

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl