Powitanie wiosny w stylu hiszpańskim - La Mascleta

0
Powitanie wiosny w stylu hiszpańskim - La Mascleta

Początek wiosny to niezwykle wyczekiwany czas, któremu towarzyszą rozmaite festiwale. W hiszpańskiej Walencji od lat organizowane jest święto zwane "Las Fallas", które gromadzi całą społeczność regionu a z całego świata przyjeżdża wielu turystów by podziwiać to wydarzenie na żywo.

Od początku marca przez niemal 3 tygodnie, każdego dnia widzowie mogą podziwiać barwnie ozdobione miasto i uczestniczyć w rozmaitych obrzędach, których tradycja sięga średniowiecza. Kulminacyjny moment to ostatnie 4 dni, podczas których dzieje się najwięcej wydarzeń o największym rozmachu.

Najbardziej popularne wydarzenia podczas święta Las Fallas:

  • La ofrenda - barwna procesja
  • La desperta - głośna podubka
  • wybory najpiękniejszej Fallery
  • Calle sueca - ulica światła
  • Nit de la crema - noc płomieni
  • Nit del Foc - pokazy sztucznych ogni
  • Mascletas - głośne widowiska z udziałem petard

La Mascleta - petardy w roli głównej

Każdego dnia między 1 a 19 marca na głównym placu Walencji Plaza del Ayuntamiento odbywa się spektakularny spektakl z udziałem przede wszystkim ładunków hukowych. Popularne "masclety" gromadzą niezliczone rzesze widzów, którzy szczelnie wypełniają główny plac miasta oraz przylegające do niego ulice. 

Często zdarza się, że te największe pokazy organizowane między 15 a 19 marca, przygotowywane są przez innego wykonawcę każdego dnia. Przygotowania do kilkuminutowej realizacji trwają już od nocy poprzedzającej pokaz. O godzinie 14:00 rozbrzmiewa pierwsza salwa efektownej masclety, składającej się z tysięcy ładunków, które rytmicznie wystrzeliwują nad głównym placem Walencji.

Oprócz centralnej masclety, pokazy o podobnym charakterze odbywają się równolegle w wielu innych dzielnicach miasta. Uczestniczą w nich niemal wszyscy od najmłodszych po seniorów.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl